HomeWasze LPU

Epidemia koronawirusa wyzwala w społeczeństwie wiele gestów solidarności. Jednym z takich przykładów może być ogłoszona niecałe dwa tygodnie temu przez Spółdzielnię Socjalną “Inicjatywa” zbiórka na zakup respiratora dla puławskiego szpitala. 

Przedstawiamy poniżej zestawienie ważnych numerów telefonów, pod które należy dzwonić w razie potrzeby. 

Niezwykłym pomysłem zaskoczyła nas Spółdzielnia Socjalna Inicjatywa, ogłaszając w środę w mediach społecznościowych zrzutkę na specjalistyczny sprzęt dla puławskiego szpitala. Cel to 80 tys złotych, które zostanie przeznaczone na zakup wysokiej klasy respiratora. 

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Puławach rozpoczęła sezon spotkań autorskich. Pierwszym gościem w roku 2020 był Zbigniew Masternak, pisarz i autor scenariuszy, obecnie mieszkający w Puławach.

Czy to już efekt wyższych cen za wywóz śmieci czy może skrajna głupota i brak jakichkolwiek zahamowań – zastanawiali się odwiedzający w niedzielę cmentarz przy ul. Piaskowej. Przy kontenerze na parkingu utworzyła się spora sterta śmieci i co istotne nie były to odpady, które mogłyby pochodzić z pobliskiego cmentarza.

Nadzwyczajnego znaleziska o tej porze roku dokonał pan Jerzy Kosidło z Puław, który spacerując po lesie znalazł dorodnego prawdziwka. Pan Jerzy przyszedł do naszej redakcji pochwalić się zdobyczą.

Chcesz zachwycić rodzinę oryginalnie i efektownie zapakowanym prezentem, a może atrakcyjnymi i niepowtarzalnymi dekoracjami świątecznymi ? Nasze warsztaty i pokaz na pewno Ci w tym pomogą.

Oddział urologii w puławskim szpitalu jest już od dawna w czołówce krajowej pod względem wykonywanych specjalistycznych procedur a w niektórych przypadkach i w europejskiej. Specjaliści rozwijają wciąż swoje umiejętności i poszerzają wachlarz specjalistycznych procedur, które jeszcze do niedawna wykonywane były tylko w dużych ośrodkach medycznych w kraju. Puławscy urolodzy od niedawna wprowadzili i praktykują nową, wysoce specjalistyczną operację to laparoskopowa radykalna prostatektomia.

W środowe przedpołudnie z młodzieżą z puławskich szkół średnich spotkał się znany prezenter pogody, z wykształcenia egiptolog i kulturoznawca, Jarosław Kret.

Tuż przed południem w czwartek w okolicach skrzyżowania ul. Piaskowej i Leśnej doszło do kolizji drogowej. W zdarzeniu wzięli udział kierowcy Audi i Opla. Wszystko wskazuje na to, że skończyło się tylko na stratach materialnych. Przez kilkadziesiąt minut występowały utrudnienia w ruchu.

Połamany znak drogowy i prawdopodobnie uszkodzenia samochodu to efekt nocnej szarży na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Lubelskiej przy Galerii Zielonej w Puławach.

Na początku jest niezauważalna. Wkrada się po cichu, przykryta codziennością. Ignorowana, kiedy pierwszy raz ją zauważamy, z dnia na dzień narasta. Pomimo że intuicja podpowiada inaczej, wmawiamy sobie: „To normalne”, „Tak już w życiu jest”, „Wszyscy tak mają”.Mijają dni, miesiące, a czasem nawet lata. Zastygnięty w bezruchu, tkwiąc w ślepym zaułku, każdy w swoim tempie osiąga limit wytrzymałości. Wtedy wystarczy jedna kropla żeby przelać to, co w tym czasie się nagromadziło. Coś w człowieku pęka. Prowokuje do zmiany, porzucenia wszystkiego i odnalezienia tego, co jest dla niego tak naprawdę ważne.

To już kolejny jubileusz grupy teatralnej w naszym mieście w ub. tygodniu świętowali założyciele i artyści występujący w Teatrze Gdańska 4 a we wtorek na swój jubileuszowy spektakl zaprosili twórcy Teatru SPUT2.

Kilkudziesięciu mieszkańców Puław spotkało się w piątek pod pomnikiem ofiar Urzędu Bezpieczeństwa na tyłach dzisiejszej Wojskowej Komendy Uzupełnień, bu oddać hołd Witoldowi Pileckiemu, w 71 rocznicę śmierci rotmistrza. Podczas uroczystości został odczytany fragment poezji i tradycyjnie już przed krzyżem złożono kwiaty i zapalono znicze.

Puławska grupa rowerowa zorganizowała nietypowe zajęcia dla dzieci z placówki Spectrum. Podopieczni pod opieką przewodnika oraz opiekunów z placówki spędzili czwartkowe przedpołudnie na aktywnych zajęciach. Wyprawa przebiegała trasą nad Kurówką w stronę nowego mostu, stamtąd do Mariny, gdzie zaplanowana została przerwa. Uczestnicy rajdu wrócili do placówki około południa.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im FD Kniaźnina „Piątka” jest kolejną placówką oświatową w Puławach, która zorganizowała akcję zbiórki krwi. Przez niemal cały dzień w sali gimnastycznej szkoły można było oddać ten najcenniejszy z leków.

Podobnie jak w ub. roku podczas zorganizowanej na terenie Parku Czartoryskich nocy muzeów na mieszkańców Puław czekało szereg atrakcji. Puławianie nie zawiedli i w sobotnie popołudnie całymi rodzinami pojawili się w puławskim parku. Nie widziane podczas zwykłych dni zwiedzania kolejki wydawały się w sobotę wyjątkowo długie.

Od środy 29 bm do środy 5 czerwca w Galerii Zielonej powstanie specjalna strefa dla najmłodszych wypełniona klockami, która będzie dostępna dla dzieci codziennie od 12:00 do 18:00.

Już w najbliższy weekend, odbędą się pierwsze koncerty inaugurujące Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów. Już po raz czwarty puławianie będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych skupiających się na muzyce poważnej, prezentowanej w przystępnej formie koncertów plenerowych, czy też w urokliwej przestrzeni Pałacu Czartoryskich.

O zakupach ubrań podobnie jak produktów spożywczych na uroczysty, niedzielny obiad powinien decydować plan o tym i o innych sprawach związanych z wyglądem w poniedziałkowe popołudnie próbowała przekonać w bibliotece miejskiej uczestniczki kolejnego wydania Strefy Eksperta Aleksandra Frątczak-Biś stylistka, trenerka wizerunku biznesowego.