HomeInformacjeOMZRiK oskarżył kibiców Wisły o “hajlowanie”

OMZRiK oskarżył kibiców Wisły o “hajlowanie”

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zapowiedział złożenie wniosku do prokuratury o ściganie i ukaranie za “hajlowanie” kibiców puławskiej Wisły. Zdjęcie, na którym według OMZRiK kibice Wisły “hajlują” zostało wykonane podczas meczu ligowego z Chełmianką.

Jak czytamy na profilu fb OMZRiK –“Takim zdjęciem chwalą się kibole Wisły Puławy. Rzecz jasna w śledztwie będą zapewne twierdzić, że pokazywali gdzie mają kopać piłkę, albo jak wysoko skakać. Neonaziści natychmiast okazują się “niesłusznie posądzanymi patriotami”, jak tylko rozpoczyna się śledztwo”– piszą aktywiści z OMZRiK. Wpis spotkał się z reakcją mieszkańców i przede wszystkim Klubu Sportowego “Wisła”, który stanowczo odciął się od tego typu zachowań.

Na stronie Wisły i na profilu można przeczytać, że: –“W związku z informacjami opublikowanymi przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, Zarząd Klubu Sportowego Wisła Puławy oświadcza, że stanowczo odcina się i potępia wszelkiego rodzaju zachowania rasistowskie, ksenofobiczne, jak również dotyczące propagowania faszyzmu. Jednocześnie oświadczamy, że dotychczas nie odnotowaliśmy zgłoszeń tego typu zachowań na naszym stadionie ze strony delegatów meczowych, obserwatorów, sędziów czy kibiców. Opowiadamy się za zwalczaniem przejawów nietolerancji w sporcie, a w swojej codziennej pracy szkoleniowej oraz działalności Klubu promujemy wartości fair-play. W ramach posiadanych możliwości i środków zawsze będziemy podejmować działania mające na celu przeciwstawianie się postawom rasistowskim i ksenofobicznym”. 

foto: Stowarzyszenie Chwała Wielkiej Dumie Powiśla

Oświadczenie wydali także kibice Wisły Puławy, którzy zrzeszeni są w Stowarzyszeniu Chwała Wielkiej Dumie Powiśla (pełny tekst poniżej). Zaprotestowali przeciwko kampanii pomówień przeciwko członkom Stowarzyszenia oraz z organizowanej grupy kibiców. Z oświadczenia dowiadujemy się także, że gest, który można zobaczyć na zdjęciu uznany przez OMZRiK za “hajlowanie” nie jest tym o czym pisze Ośrodek jest natomiast nawiązaniem do pozdrowienia rzymskich legionów przy jednoczesnym okrzykiem „Ave Wisełka”. Zarząd Stowarzyszenia stanowczo zaprotestował przeciwko rzekomemu propagowaniu treści nazistowskich. Jednocześnie przedstawiciele Stowarzyszenia CHWDP zapowiedzieli, że wszelkie treści naruszające dobra osobiste członków organizacji spotkają się z podjęciem stanowczych kroków prawnych.

Jeśli potwierdzi się informacja, że doniesienie znajdzie się na biurku prokuratorskim będziemy o dalszych jego losach informowali.

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł

Nie rodowity puławianin ale w Puławach od 44 lat ukończone studia na Wydziale Ekonomicznym UMCS – Zarządzanie i Marketing, oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, żonaty dwoje dzieci. Portal LPU24.pl, LPUradio.pl i LPUTV.pl to wciąż hobby i sposób na realizacje pasji.

Brak komentarzy

Napisz komentarz