HomePOLECAMYKontrofensywa Rowerowa 2019” rajd rowerowo-historyczny 11 sierpnia

Kontrofensywa Rowerowa 2019” rajd rowerowo-historyczny 11 sierpnia

Kontrofensywa Rowerowa 2019” to rajd rowerowo-historyczny – organizowany już po raz czwarty – dzięki któremu uczestnicy poznamją historię odzyskania niepodległości Polski oraz wspólnie upamiętniają zwycięstwo Wojska Polskiego w Bitwie Warszawskiej 1920 roku i mogą prześledzić kalendarium pobytu Józefa Piłsudskiego na terenie powiatu puławskiego.

Szlak rajdu wiedzie między Wisłą a Wieprzem. Trasa o długości ok. 70 km rozpocznie się w Puławach na Skwerze Niepodległości, skąd uczestnicy udadzą się na dziedziniec Pałacu Czartoryskich, gdzie poznają historię upamiętnienia odzyskania niepodległości (Dąb Niepodległości), sylwetkę Władysława Szczypy – komendanta Polskiej Organizacji Wojskowej, który 2 listopada 1918 r. na czele swoich pododdziałów odzyskał niepodległość dla miasta Puławy, a także historię pamiątkowej tablicy związanej z pobytem Józefa Piłsudskiego w Puławach.

Kalendarium przedstawione zostanie przez przewodnika Muzeum Czartoryskich w Puławach. Następnie grupa pojedzie w kierunku portu rzecznego Marina Puławy, mostem przekroczy Wisłę i skieruje się na północ trasą wiodącą wzdłuż wału wiślanego. Uczestnicy zajadą do Wysokiego Koła, gdzie zwiedzą tamtejsze sanktuarium maryjne oraz cmentarz wojenny z czasów Wielkiej Wojny.

Wycieczka będzie kontynuowana w kierunku północnym, aż do Zajezierza i mostu na Wiśle w Dęblinie, który grupa przekroczy, by następnie dotrzeć do tamtejszej cytadeli. W Dęblinie zwiedzanie terenu twierdzy pod opieką przewodników z Towarzystwa Przyjaciół Dęblina (łącznie z mieszczącą się w Bramie Lubelskiej salą tradycji).

Następnie trasą wiodącą przez miejsca pamięci w Dęblinie: pomnik poświęcony żołnierzom 15 Pułku Piechoty „Wilków”, pomnik upamiętniający zagładę dęblińskich Żydów w czasie II wojny światowej, cmentarz wojenny Ballona (są na nim pochowani żołnierze walczący w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej), Pomnik Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt, Pomnik Niepodległości na Rynku. Przewodnikiem po Dęblinie będzie historyk Mariusz Karolak.

Z Dęblina ruszymy następnie do Bobrownik, gdzie zaplanowana jest dłuższa przerwę na posiłek i ognisko. W Bobrownikach uczestnicy przekroczą rzekę Wieprz i skierują się w stronę Gołębia, a stamtąd do Puławy. Podczas rajdu uczestnicy poznają krajobraz, dziedzictwo i historię różnych miejscowości powiatu puławskiego, a także ryckiego i kozienickiego. Szczególnej uwadze zostaną poddane te miejsca i zabytki, które “pamiętają” lata walki o niepodległość i granice państwa Polskiego.

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł

Nie rodowity puławianin ale w Puławach od 44 lat ukończone studia na Wydziale Ekonomicznym UMCS – Zarządzanie i Marketing, oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, żonaty dwoje dzieci. Portal LPU24.pl, LPUradio.pl i LPUTV.pl to wciąż hobby i sposób na realizacje pasji.

Brak komentarzy

Napisz komentarz