HomeWasze LPUMikołajki dzieci z celiakią w ODK “Amik” [VIDEO]

Mikołajki dzieci z celiakią w ODK “Amik” [VIDEO]

Pieczenie ciasteczek, wizyta Mikołaja, prezenty i przede wszystkim wspólna rozmowa tak wyglądały Mikołajki, które zorganizowali w Osiedlowym Domu Kultury PSM „Amik” rodzice dzieci chorych na celiakię. W wydarzeniu wzięło udział ponad 20 osób.

Dlaczego się spotykają ? Bo potrzebują wymiany doświadczeń, przepisów związanych z tą jak sami mówią bardzo podstępną chorobą ponieważ celiakia to immunologiczna choroba o podłożu genetycznym, charakteryzująca się nietolerancją glutenu, zawartego w zbożach głównie w pszenicy, życie, jęczmieniu, czy owsie.

W efekcie toksycznego działania glutenu wchłanianie pokarmu jest upośledzone, co prowadzi do wystąpienia różnorodnych objawów klinicznych. Działalność takich grup wsparcia w ramach Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej jest otwarta i zawsze można do nich dołączyć.

Małgorzata Sawczuk – mama dziecka z celiakią

Walka z celiakią to permanentna dieta bezglutenowa. Póki co w Puławach pozostaje przyrządzanie posiłków w domu. Niestety w Polsce restauratorzy jeszcze nie zwracają zbyt wielkiej uwagi na klientów z ta chorobą, ale jak słyszymy jest światełko w tunelu.


Małgorzata Sawczuk – mama dziecka z celiakią

Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej. Celiakia jest najpoważniejszą nietolerancją pokarmową człowieka. Te przypadłość ma jedna na 100 osób. Niestety, w Polsce wykrywa się jedynie niewielki odsetek wszystkich przypadków tej choroby.

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł

Nie rodowity puławianin ale w Puławach od 44 lat ukończone studia na Wydziale Ekonomicznym UMCS – Zarządzanie i Marketing, oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, żonaty dwoje dzieci. Portal LPU24.pl, LPUradio.pl i LPUTV.pl to wciąż hobby i sposób na realizacje pasji.

Brak komentarzy

Napisz komentarz