HomePrawy do LewegoAlbo będzie lepiej, albo inaczej – Prawy do Lewego

Albo będzie lepiej, albo inaczej – Prawy do Lewego

 


kaminski

Dla mniejszej części mieszkańców naszego miasta maj w listopadzie to anomalia. Dla większości to naturalny efekt zmian klimatu. Demiurg Andrzeja Leppera, niejaki Tymochowicz, uważał wyborców za idiotów – proszę mi wierzyć, że jest to bardzo powszechny pogląd wśród ludzi życia publicznego. Doświadczenie, jakie mam, pokazuje, że należę do zdecydowanej mniejszości, która uważa, że wyborca ZAWSZE ma rację i zawsze dokonuje właściwych wyborów. Oczywiście często są one powodem dramatów bardzo przyzwoitych ludzi, ale jak powiedziałem, wybory te są właściwe dla wyborców, a nie dla jednostki takiej czy innej. Jestem też zwolennikiem demokracji, moim ulubionym cytatem są słowa Winstona Churchilla:
„Wiele systemów rządów zostało wypróbowanych i wiele będzie wypróbowanych w tym świecie grzechu i niedoli. Nikt nie udaje, że demokracja jest doskonała lub wszechwiedząca. W rzeczywistości stwierdzić trzeba, że demokracja jest najgorszą formą rządu, jeśli nie liczyć wszystkich innych form, których próbowano od czasu do czasu”.
Dlatego też uważam, że wybory, jakich dokonuje społeczeństwo, dzielą się na dwa rodzaje: takie, z których wynika korzyść, często merkantylna i te skutkujące nauką, która także okazuje się korzyścią, ale często niemerkantylną. Oba te warianty są dobre i oba de facto lukratywne. Może nawet ten drugi w dłuższej perspektywie okazuje się bardziej zyskowny, ponieważ utrwala on w świadomości pokoleń prawidłowe znaczenia pojęć takich jak: budżet, dług publiczny, równowaga budżetowa, deficyt budżetowy, koabitacja, koncyliacja.

 

 

nita_zbigniewZ woli ludu mamy nowego Prezydenta Puław. Trudno powiedzieć, czy będzie dobry czy niekoniecznie. Poprzedni najwyraźniej wyborcom się znudził więc wybrali innego. Takie ich demokratyczne prawo. Jeżeli będą zadowoleni to pociągnie drugą kadencję, a może i trzecią. Jeżeli nie, to nawet te pięć latek może być mu trudno przetrzymać. Zobaczymy. Fakt jest taki – Paweł Maj został prezydentem Puław. Nie znam go osobiście, ale mieliśmy możliwość telefonicznej rozmowy na temat jego stanowiska jako radnego wobec puławskich Romów, czyli Cyganów. Dla mnie, jako Lewaka (tak twierdzi Kolega Prawy) niedopuszczalne jest, że ktoś próbuje ingerować w życie innych i dyktować im co mają robić. Ale radny Maj, a teraz prezydent Maj, miał tyle pomysłów, żeby coś zmienić w tej kwestii, że będę z uwagą przyglądał się jego poczynaniom. Tylko, że Puławy to nie tylko Cyganie. To żywy organizm, którego trzeba doglądać każdego dnia, pielęgnować i rozwijać. Bo taka jest rola prezydenta i samorządu. Dlatego pewnie wiele się zmieni. Nowy Prezydent musi mieć swoich zaufanych ludzi i ekipę realizującą jego politykę. To oznacza pewne trzęsienie ziemi w Urzędzie. Ktoś będzie musiał odejść. Niestety, tak jest przy każdej zmianie władzy, a szczególnie tej, która trwała długo, tak jak prezydenta Grobla. Czy będzie lepiej dla miasta, kiedy zacznie rządzić Maj? Tego nawet najstarsi Cyganie nie wiedzą. Faktem jest, że dostaje miasto z problemami, ale niech Prawy pokaże, które ich nie ma. Ciekawi mnie czy zmieni się styl rządów za prezydentury Maja, czy też wsiąknie on w stare przyzwyczajenia i zwyczaje. Zobaczymy. Optymistą nie jestem. Ludzie sami to ocenią.
Po wyborach samorządowych mam też inne obawy. Kazimierz ma nowego włodarza, czyli zastępcę poprzedniego. Ciekawe co będzie chciał teraz zmienić jako Pierwszy. Przesada nie jest wskazana, a betonowanie wąwozów i inne dziwne pomysły ostatniej kadencji poprzedniego burmistrza są nadal trudne do przyjęcia. Na razie kredyt zaufania jest otwarty.

PS. Kolego Prawy. Dzisiaj Cię oszczędziłem. Do następnego razu.

 

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł

Prawy do Lewego to cotygodniowe "spotkanie" dwóch felietonistów Sławomira Kamińskiego i Zbigniewa Nity, autorów pozostających na różnych biegunach poglądów politycznych. Cykl Prawy do Lewego mamy nadzieję pobudzi naszych Czytelników do analizy różnych postaw i spojrzeń w poruszanych w portalu LPU24.pl, a już niebawem na antenie www.lpuradio.pl, tematach zarówno tych lokalnych, regionalnych jak i ogólnopolskich. Dla każdej tezy stawianej przez Prawego jest kontra przygotowana przez Lewego. Felietoniści PdL ustalili zasadę wymiany tekstów przed publikacją. W wyniku tego internetowego eksperymentu jesteście Państwo - nasi Czytelnicy świadkami powstania miejsca - platformy (cokolwiek by to nie oznaczało ;)) wymiany zdań i myśli. Zapraszamy do lektury w każdy piątek od rana. Prosimy także o wyrażanie swoich opinii.

Brak komentarzy

Napisz komentarz