HomeInformacjeOd 1 października w drogę bez dowodu rejestracyjnego [VIDEO]

Od 1 października w drogę bez dowodu rejestracyjnego [VIDEO]

Od 1 października kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC. Zgodnie z przygotowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacją ustawy “Prawa o ruchu drogowym” uchwaloną przez Sejm 9 maja 2018 roku po 3 miesiącach po ogłoszeniu nowelizacji, czyli właśnie od teraz kierowcy nie muszą pamiętać o zabraniu ze sobą z domu dokumentów.

Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, do której mają dostęp uprawnione służby.

Marek Zagórski – Minister Cyfryzacji

Do tej pory za brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC kierowcom groziło 50 zł mandatu za każdy zapomniany z domu dokument. Wprowadzone zmiany dotyczą także zatrzymywania i zwrotu tych dokumentów. Od 1 października w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie. Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ, który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł
Brak komentarzy

Napisz komentarz