HomeInformacjePuławskie obchody Święta Wojska Polskiego [VIDEO]

Puławskie obchody Święta Wojska Polskiego [VIDEO]

Na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej każdego 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego uroczystości te przywrócił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Ustawą z 1992 r. Obchodom święta towarzyszą w całym kraju liczne wydarzenia.

W Puławach uroczystości rozpoczęła msza święta w Kościele Garnizonowym. Chwilę po niej uroczystości patriotyczne rozpoczęły się na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich nieopodal tablicy upamiętniającej Marszałka Józefa Piłsudskiego. Warto przypomnieć, że w Puławach odbyła się narada i zapadły strategiczne decyzje tuż przed ofensywą wojsk polskich w wojnie 1920 r.


Obchody Święta Wojska Polskiego 2018 – dziedziniec Pałacu Czartoryskich

Obchodom Święta Wojska Polskiego, który jest dniem ustawowo wolnym od pracy towarzyszyło wiele przedsięwzięć kulturalnych. Kilka dni wcześniej cykliści amatorzy i pasjonaci historii wzięli udział w Kontrofensywie Rowerowej 2018, która oprócz rekreacji rowerowej miała na celu przypomnienie wydarzeń historycznych i zwiedzanie miejsc związanych ściśle z wojną 1920 roku na terenach powiatu puławskiego. Mieszkańcy Puław mogli obejrzeć także dwie wystawy zatytułowane “Józef Piłsudski. Dziadek” oraz „Oni walczyli o Niepodległą”. Zaplanowano także koncert pieśni patriotycznych „Śpiewamy z gwiazdami, czyli potyczki z piosenką”.

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł

Nie rodowity puławianin ale w Puławach od 44 lat ukończone studia na Wydziale Ekonomicznym UMCS – Zarządzanie i Marketing, oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, żonaty dwoje dzieci. Portal LPU24.pl, LPUradio.pl i LPUTV.pl to wciąż hobby i sposób na realizacje pasji.

Brak komentarzy

Napisz komentarz