HomeInformacjeLepsze wyniki puławskich Azotów

Lepsze wyniki puławskich Azotów

Wyniki finansowe Grupy Azoty PUŁAWY za III kwartał 2017 roku we wszystkich obszarach działalności są zdecydowanie lepsze niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Spółki z Grupy Azoty PUŁAWY w samym III kwartale 2017 roku wypracowały 798 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o 12% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Wynik EBITDA wyniósł 83 mln zł i był wyższy o 28% w porównaniu do 2016 r. Zysk netto kształtował się na poziomie 30 mln zł, był zatem wyższy o 87% w stosunku do wyniku z 2016 r. Narastająco za 9 miesięcy 2017 r. osiągnięto 2 mld 589 mln zł przychodów, wynik EBITDA wyniósł 365 mln zł, a zysk netto – 194 mln zł.
Uzyskane wyniki oceniamy wysoko, nie tylko dlatego, że są one lepsze niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Zauważyć należy, że uwarunkowania rynkowe, w jakich przyszło nam funkcjonować w trzecim kwartale, nie były łatwe. Musieliśmy zmierzyć się z falą importu nawozów azotowych ze Wschodu, w tym w szczególności saletry amonowej i RSM. Negatywnym czynnikiem był także wzrost cen gazu – naszego kluczowego surowca, który wyniósł ok. 22% za 9 miesięcy br. w odniesieniu do analogicznego okresu roku 2016, natomiast tylko we wrześniu 2017 r. – w odniesieniu do września 2016 r. – wzrost wyniósł ponad 30%mówi Jacek Janiszek, prezes zarządu Grupy Azoty PUŁAWY.
Największy udział w przychodach Grupy Azoty PUŁAWY (ok. 57%) stanowiły przychody ze sprzedaży w Segmencie Agro. Wyniosły one 451 mln zł, co w porównaniu do analogicznego okresu roku 2016 oznacza wzrost o 43 mln zł (tj. 11%). Wzrost przychodów był wynikiem głównie większych ilości oraz wyższych cen sprzedaży większości nawozów azotowych. Marża EBITDA segmentu wzrosła z 10,8% do 13,3%. W Segmencie Chemia, podobnie jak w Agro przychody ze sprzedaży wzrosły w stosunku do wyników osiągniętych w trzecim kwartale ubiegłego roku i osiągnęły poziom 317 mln zł. Głównymi czynnikami wzrostu były zwiększone ilości i ceny sprzedaży kaprolaktamu oraz wyższe ceny sprzedaży melaminy. Marża EBITDA tego segmentu wzrosła z 14,1% do 16,7%.

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł

Nie rodowity puławianin ale w Puławach od 44 lat ukończone studia na Wydziale Ekonomicznym UMCS – Zarządzanie i Marketing, oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, żonaty dwoje dzieci. Portal LPU24.pl, LPUradio.pl i LPUTV.pl to wciąż hobby i sposób na realizacje pasji.

Brak komentarzy

Napisz komentarz