HomeFelietonyTemida jest ślepa, ale nie puszczalska Sławomir Kamiński

Temida jest ślepa, ale nie puszczalska Sławomir Kamiński

Chwilowo opadł kurz bitewny w sprawie reformy sądownictwa. To, co napiszę, będzie tekstem subiektywnym, bo obarczonym moim własnym doświadczeniem. KOD domaga się niezawisłych sądów, czyli takich, jakie były za czasów Platformy Obywatelskiej. Ja chciałbym zadać pytanie: czy one do tej pory takie niezawisłe i niezależne były?


Jakiś czas temu, gdy byłem funkcjonariuszem publicznym (radnym), na posiedzeniu Rady (organu) inny funkcjonariusz publicznie i do mikrofonu stwierdził, że byłem wielokrotnie skazany za mówienie nieprawdy. Jest to oczywisty fałsz, nigdy za nic nie byłem skazany i dodam też, że żaden wyrok się nie zatarł. Jestem czysty jak Dziewica Orleańska. Oczywiście złożyłem sprawę do prokuratury – w mojej ocenie wina była ewidentna, trudno o coś bardziej oczywistego. Sprawa powinna toczyć się z powództwa publicznego i przy oczywistości dowodów powinna zakończyć się skazaniem, a w konsekwencji zakazem pełnienia funkcji publicznych dla pomawiającego. I tu zaczynają się przygody: otóż pomawiającym był wysoki funkcjonariusz Platformy Obywatelskiej. I co robi prokuratura? Oczywiście odmawia wszczęcia postępowania i twierdzi, że to kwalifikuje się tylko na drogę cywilną, a więc taką, której finał nie oznacza zakazu pełnienia funkcji publicznych.
Czy naprawdę takie zachowanie można uznać za niezawisłość? Pozwolę sobie być w opozycji do tej tezy.
Nasz wymiar sprawiedliwości toczy przewlekła choroba. Przyczyn tej choroby jest wiele, począwszy od kastowości, hermetyczności poprzez dziedziczenie złych wzorców i nawyków aż po coś, na czym chciałbym się teraz skupić. Moim zdaniem jest to bardzo ważny element, a często pomijany. Chodzi o fakt, że sędziami, prokuratorami zostają ludzie bez elementarnego doświadczenia życiowego. Zazwyczaj jest tak, że ktoś kończy bardzo trudne studia, później idzie na bardzo trudną aplikację i zostaje nieodwoływalnym sędzią etc. Proszę mi powiedzieć: jak taki człowiek, który tak naprawdę przez całe życie nie miał styczności z normalnym światem, ma wydawać wyroki? Jestem pewien, że będą to wyroki zgodne z przepisem prawa, ale czy będą również sprawiedliwe? Głodna staruszka i opasły gangster dostaną taki sam wyrok za kradzież batonika. Zgodne z prawem? Oczywiście, ale czy sprawiedliwe i uczciwe?
Funkcjonowanie sądów ktoś powinien nadzorować choćby tylko po to, żeby mógł ponosić za to odpowiedzialność, na przykład polityczną, przy kolejnych wyborach.

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł

Puławianin. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL oraz studia podyplomowe „Zarządzanie zasobami ludzkimi” w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, a także „Prawo zamówień publicznych” w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2002 – 2006 i 2014-2018 był Przewodniczącym Zarządu Oddziału NSZZ Solidarność w Puławach, w latach 2006-2010 Starostą Powiatu Puławskiego, a w latach 2010 -2014 radnym Powiatu Puławskiego. Od 2018 roku jest Przewodniczącym Rady Oddziału NSZZ Solidarność „ Ziemia Puławska” oraz wiceprzewodniczącym KM NSZZ Solidarność przy GA ZAP S.A. . Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec dwojga cudownych dzieci.

Brak komentarzy

Napisz komentarz