HomeWasze LPU14 czerwca dzień ławnika

14 czerwca dzień ławnika

Na 14 czerwca przypada ogólnopolski dzień ławnika według definicji encyklopedycznej ławnicy to  niezawodowi członkowie składu orzekającego, którzy stanowią tzw. czynnik społeczny w wymiarze sprawiedliwości.

Ławnicy do sądów okręgowych i sądów rejonowych wybierani są w głosowaniu tajnym przez rady gmin spośród kandydatów zgłoszonych przez prezesa sądu, zakłady pracy, stowarzyszenia, związki zawodowe, organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa (z wyłączeniem partii politycznych), oraz co najmniej 50 obywateli stale mieszkających na danym terenie. Przy puławskim Sądzie Rejonowym pracuje 44 ławników, którzy orzekają w sprawach dotyczących prawa pracy i  rodzinnego. Kadencja ławnika trwa 4 lata, podczas, której pobiera dietę w wysokości 1/10 uposażenia sędziego zawodowego za posiedzenie. W poniedziałek po raz pierwszy puławscy ławnicy obchodzili swoje święto. Prezes Puławskiego Sądu Rejonowego  Joanna Chimosz  wręczyła podziękowania wyróżnienia ośmiu ławnikom, którzy swoje funkcje pełnią dłużej niż trzy kadencje. Organizatorem uroczystości była Rada Ławnicza przy Sądzie Rejonowym w Puławach. Przypomnijmy, że udział obywateli w wymiarze sprawiedliwości został zagwarantowany w art. 182 Konstytucji.

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł

Nie rodowity puławianin ale w Puławach od 44 lat ukończone studia na Wydziale Ekonomicznym UMCS – Zarządzanie i Marketing, oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, żonaty dwoje dzieci. Portal LPU24.pl, LPUradio.pl i LPUTV.pl to wciąż hobby i sposób na realizacje pasji.

Brak komentarzy

Napisz komentarz