HomeFelietonyW durnym świecie tym jakiś ład… Sławomir Kamiński

W durnym świecie tym jakiś ład… Sławomir Kamiński

Jestem człowiekiem, który ma kilka słabości. Z oczywistych powodów nie będę wszystkich obnażał w poniższym felietonie, ale do jednej się przyznam.  Otóż mam bardzo paskudną cechę, wręcz okropną: słucham tekstów piosenek.


Muszę powiedzieć, że wiele przebojów przestało mieć dla mnie tę rangę, gdy wsłuchałem się w tekst albo zapoznałem z jego tłumaczeniem (polecam tę zabawę wszystkim). Z czasem zauważyłem dwie prawidłowości: pierwsza – im większy hit, tym głupszy tekst. I druga, że im bardziej współczesna twórczość, tym bliższa jest dna intelektualnego. Specjalną kategorię stanowi twórczość disco polo, gdzie zarówno warstwa muzyczna, jak i tekstowa, jest swojego rodzaju klasą sama dla siebie.  Żeby było jasne, nie jestem hipokrytą i uważam, że na wesela oraz dożynki nie ma nic lepszego niż: „Majteczki w kropeczki”, „Ona tańczy dla mnie”, czy „Oczy zielone”. W powyższych okolicznościach bawię się przy tej twórczości do utraty tchu. Skoro jednak wątróbka nie mięso, a szwagier nie rodzina, to disco polo nie muzyka, a śpiewane w nich słowa, to nie teksty piosenek.
Myślę, że taka klasyfikacja wyjaśnia mój stosunek do tego segmentu sceny muzycznej. Dla jasności:  jako człowiek kochający wolność – w nawet  najmniejszym stopniu nie oceniam gustów fanów Pana Zenka Martyniuka. Zwyczajnie jeden lubi bułki, a drugi córkę piekarza.
Jeśli chodzi o teksty piosenek, to w naszym kraju było dużo lepiej, gdy pisali je profesjonaliści jak: Agnieszka Osiecka czy Wojciech Młynarski. Dziś z  wielkiej trójcy został tylko Jacek Cygan. No bo Edward Stachura to raczej porównywany może być tylko z Edwardem Stachurą.
Teraz, niestety, artyści wpadli na pomysł, żeby nie dzielić się tantiemami i sami piszą teksty. Efekt tego jest zazwyczaj opłakany. Mnie przybił tekst piosenki o dwóch butach stojących w przedpokoju i o dylematach związanych z ich jestestwem. Ja wiem, że wszystkie  piosenki są o miłości, nawet te, które nie są, ale ta to chyba wyjątkowo jest o du…. szy Maryny.
Nie jestem jakimś szczególnym melomanem, nie będę wciskał czytelnikowi kitu, że Pendereckiego słucham pasjami – bo prawdę pisząc wolę Bacha, Mozarta oraz Wagnera , ale tak jak w przypadku fanów disco polo, nic nie mam do fanów pana Krzysztofa. Ważne żeby nikt nie katował mnie swoimi upodobaniami. Wolno Tomku w swoi domku i samochodzie.
Ja ostatnio w aucie słucham płyty Michała Bajora śpiewającego tekst Wojciecha Młynarskiego o miłości. Słucham jej, gdy jeżdżę sam, bo moją żonę irytuje kozie wibrato Bajora. Mnie się podoba. Ale tak naprawdę to podobają mi się teksty tych piosenek, bo wszystkie są o czymś, opowiadają historię, która ma początek, koniec i morał.  Najpiękniejsza jest ta o Mamie.
Ona jedna dostrzegała
w durnym świecie tym jakiś ład
własną piersią dokarmiała
oczy mlekiem zalewała
Wychowała jak umiała
a gdy wyjrzał już człek na świat
wziął swój los w ręce swe
i nie w głowie mi było że

Ref :
Nie ma jak u mamy ciepły piec cichy kąt
Nie ma jak u mamy kto nie wierzy robi błąd
Nie ma jak u mamy cichy kąt ciepły piec
Nie ma jak u mamy kto nie wierzy jego rzecz
To tym czasem człeka trawił
spać nie dawał mu taki mus
żeby sadłem się nie dławił
lecz choć trochę świat poprawił
nieraz w trakcie tej zabawy
świeży na łbie zabolał guz
człowiek jadł z okien kit
i zanucić mu było wstyd

Ref : Nie ma jak u mamy …

Te porywy te zapały
jak świat światem się kończą tak
że się wrabia człek pomału
w ciepłą żonę stół z kryształem
I ze szczęścia ogłupiały
nie obejrzy się człowiek jak
w becie ktoś się drze
komu nawet nie w głowie że

Ref : Nie ma jak u mamy …
Wszystkim Mamom i mojej świętej pamięci też, wszystkiego najlepszego okazji Dnia Mamy, bo nie ma jak u Mamy…

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł

Nie rodowity puławianin ale w Puławach od 44 lat ukończone studia na Wydziale Ekonomicznym UMCS – Zarządzanie i Marketing, oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, żonaty dwoje dzieci. Portal LPU24.pl, LPUradio.pl i LPUTV.pl to wciąż hobby i sposób na realizacje pasji.

Brak komentarzy

Napisz komentarz