HomeInformacjeŚwięto uchwalenia Konstytucji 3 Maja (VIDEO +FOTO)

Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja (VIDEO +FOTO)

Mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele we Włostowicach rozpoczęły się w środę obchody Święta Konstytucji 3 Maja. 226 lat temu, właśnie 3 maja 1791 r. Sejm  Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja.

Była drugą na świecie po Konstytucji  Stanów Zjednoczonych z 1787 roku i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uroczystości patriotyczne związane  z obchodami 226 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja w Puławach zapoczątkowało  wystąpienie Prezydenta Puław, który w swoim przemówieniu podkreślał wagę uchwalenia dokumentu i jego znaczenie w historii Polski. Chwile potem w obecności pocztów sztandarowych przedstawiciele organizacji kombatanckich, samorządu miasta i powiatu a także przedstawiciele partii politycznych, służb i organizacji społecznych złożyli wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem konstytucji nieopodal kościoła we  Włostowicach. Po zakończeniu uroczystości patriotycznych mieszkańcy Puław rozpoczęli świętowanie na dziedzińcu Pałacu Książąt Czartoryskich. Po południu na terenie  Parku wystartował I  Bieg Flagi (fotorelacja Marcina Szląga). W programie pikniku rodzinnego, który odbywał się przed Pałacem Czartoryskich znalazł się także koncert patriotyczny Andrzeja  Jagodzińskiego, niestety pogoda spłatała figla organizatorom  i ze względu na warunki atmosferyczne koncert musiał zostać  przeniesiony do  Sali widowiskowej Puławskiego Ośrodka Kultury Dom Chemika.

 

foto: Marcin Szeląg

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł

Redakcja LPU24.pl Wasze pomysły i spostrzeżenia są dla nas bardzo ważne. Czekamy na Wasze informacje, filmy i zdjęcia. Masz ciekawy temat? Chcesz nas zainteresować jakąś sprawą? Nie zwlekaj! Nie krępuj się! Pisz! Postaramy się odpowiedzieć na każdego e-maila zgłoszenie a nawet znaki dymne ? Czekamy na wszystkie zgłoszenia.

Brak komentarzy

Napisz komentarz