HomeBlogEpoka-TV Obserwator

Epoka-TV Obserwator

Najczęściej obserwowanym przeze mnie przedmiotem jest telewizor. Jednocześnie uważam, że mniej ważne jest jak długo przed nim siedzę ale to, co oglądam. Ostatnio oglądam wiele seriali historycznych. Seriali praktycznie dokumentalnych a nie fabularnych. Szczególnie zaintrygował mnie serial o wpływie chorób na życie wielkich i wybitnych ludzi, na które cierpieli.

Pouczające jest to, że są one pomocne w zrozumieniu utrapień naszych czasów. Takimi są niewątpliwie nadciśnienie i depresja.  Depresja, która ma różne podłoże. Depresja Królowej Wiktorii spowodowana była śmiercią męża. Natomiast depresja wielkiego kompozytora Mozarta wg. tego serialu spowodowana była niedotlenieniem mózgu. Niedotlenienie to spowodowane było nadciśnieniem związanym z chorobą nerek. Dotychczas sądziłem, że wyższe ciśnienie to lepsze ukrwienie narządów wewnętrznych. Otóż chyba nie zawsze. Jeśli nadciśnienie spowodowane jest silnym skurczem tętnic [adrenalina] to może nastąpić niedotlenienie mózgu. Po prostu wzrost ciśnienia krwi nie rekompensuje zmniejszenia przepływu na skutek zwężenia tętnicy. A niedotlenienie mózgu może być powodem ciężkiej depresji. Jakie praktyczne wnioski? Czasami leczenie depresji jest o wiele skuteczniejsze nie tzw. antydepresantami a lekami blokującymi adrenalinę, która powoduje zwężenie naczyń krwionośnych.

Obserwator

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł

Nie rodowity puławianin ale w Puławach od 44 lat ukończone studia na Wydziale Ekonomicznym UMCS – Zarządzanie i Marketing, oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, żonaty dwoje dzieci. Portal LPU24.pl, LPUradio.pl i LPUTV.pl to wciąż hobby i sposób na realizacje pasji.

Brak komentarzy

Napisz komentarz