HomeInformacjeTuning syrenki czyli ciąg dalszy o zmianach w rozliczeniu ciepłem

Tuning syrenki czyli ciąg dalszy o zmianach w rozliczeniu ciepłem

Z przyczyn osobistych zmuszony byłem mocno ograniczyć swoją aktywność w „social media”, a jestem winien kilka przemyśleń po 2 tygodniach działalności punktu konsultacyjnego…Dziękuję tym kilku osobom, które znalazły czas i zapał aby odwiedzić punkt konsultacyjny.

Oto kilka uwag i wniosków płynące z rozmów:

 1. Zmiany mogą być skuteczne tylko wtedy, jeżeli dotyczą zmiany systemu rozliczeń danego węzła czyli grupy odbiorców (mieszkańców bloku, wieżowca, punktowca). Indywidualny system rozliczeń nie jest tematem zmian.
 2. W pierwszym kroku zmieniamy moc zamówioną (obniżamy) – co powoduje zmniejszenie opłat
 3. W dalszej części chcemy zmienić sposób rozliczania ciepła.

Aby obniżyć koszty trzeba:

 • wypełnić formularz (patrz link poniżej),
 • udać się z wypełnionym formularzem do OPEC,
 • odebrać wydruki rozliczeń,
 • przyjść z nimi do punktu konsultacyjnego (biuro poselskie posła na Sejm RP p. G. Masłowskiej), gdzie doradzona zostanie propozycja zmiany mocy oraz propozycja pisma do zarządcy budynku o zmianę tejże mocy,
 • zebrać podpisy mieszkańców danego budynku pod tym pismem i wymusić zmianę.

Tutaj można pobrać wzór pisma do OPEC w sprawie dostępu danych dotyczących rozliczenia budynku w którym znajduje się nasze mieszkanie.

Na wspomnianej w poprzednim artykule konferencji nasz „ukochany” OPEC chwalił wdrażaniem „Inteligentnego systemu sterowania dostawami ciepła systemowego dla odbiorców”. Nasuwa się kilka pytań:

 • ile kosztuje wdrożenie tego systemu?
 • kto poniesie jego koszty?
 • czy mieszkańcy odczują oszczędności?

Na pytanie 1 nie znam odpowiedzi… Na 2 pytanie odpowiedź jest jasna jak słońce: Odbiorcy ciepła  czyli my wszyscy. Na pytanie 3 obawiam się że odpowiedź będzie brzmiała nie, bo nie słyszałem aby dostawca ciepła sam z siebie proponował obniżenie mocy zamówionej…

Innymi słowy mamy przysłowiowy tuning syrenki –polegający na tym że wstawimy nowoczesny zestaw hi fi ale silnik i karoseria pozostanie ta sama.

Pozdrawiam

foto: pl.wikipedia.org

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł

Urodzony puławianin , mgr ekonomii, członek szczęśliwej rodziny (żona i 2 synów). Pracuje w GA ZA „Puławy” S.A., społecznik, ekspert FZZ, pasjonat brydża, turystyki (w szczególności górskiej), uprawiający od czasu do czasu sporty.

Brak komentarzy

Napisz komentarz