HomeInformacjePraca zamiast leczenia-raport o kontroli zwolnień lekarskich (AUDIO)

Praca zamiast leczenia-raport o kontroli zwolnień lekarskich (AUDIO)

Ponad 24 tys. złotych, które pozostały w funduszu chorobowym – to finansowy efekt kontroli zwolnień lekarskich, które zrealizował w ubiegłym roku puławski Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS sprawdzał, czy chorzy pracują zamiast się leczyć i czy nie wyzdrowieli wcześniej niż założył to ich lekarz. Inspektorat ZUS w Puławach kontroluje zwolnienia mieszkańców powiatu puławskiego i ryckiego.
Inspektorzy sprawdzali po pierwsze, czy chory prawidłowo wykorzystuje czas zwolnienia. Okazało się, że dziewięć osób pracowało zamiast skupić się na dochodzeniu do zdrowia. Każda z nich musiała zwrócić świadczenia chorobowe za cały okres kontrolowanego zwolnienia. Inspektorzy ZUS sprawdzają prowadzących własne firmy i zatrudnionych w zakładach pracy, które zgłaszają do ubezpieczeń do 20 osób. Więksi pracodawcy samodzielnie realizują kontrolę prawidłowości korzystania ze zwolnień wobec swoich pracowników.

Małgorzata Korba – rzecznik prasowy lubelskiego Oddziału ZUS

Drugi rodzaj kontroli prowadzą lekarze orzecznicy ZUS. Sprawdzają, czy w dniu badania pacjent jest niezdolny do pracy. Jeśli może już wrócić do swoich obowiązków, to lekarz skraca zwolnienie. W takim przypadku ubezpieczony zachowuje prawo do zasiłku tylko do dnia badania. W ubiegłym roku trzeba było skrócić 36 zwolnień mieszkańców powiatu puławskiego i ryckiego. Skutek obu tych kontroli to 24,3 tys. złotych, które zostały w funduszu chorobowym na świadczenia dla tych, którym się należą. Dodatkowe „oszczędności” przyniosło również obniżanie zasiłku tym, którzy spóźnili się z dostarczeniem zwolnienia do pracodawcy lub do ZUS. Zgodnie z prawem chory ma na to siedem dni. Ponad 130 osób z terenu obsługiwanego przez puławski ZUS przekroczyło termin. Z tego powodu ich świadczenia zmniejszyły się o prawie 10 tys. zł.

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł

Nie rodowity puławianin ale w Puławach od 44 lat ukończone studia na Wydziale Ekonomicznym UMCS – Zarządzanie i Marketing, oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, żonaty dwoje dzieci. Portal LPU24.pl, LPUradio.pl i LPUTV.pl to wciąż hobby i sposób na realizacje pasji.

Brak komentarzy

Napisz komentarz