HomeWasze LPUAndrzej Piotrowski o badaniach polarnych – zaproszenie na prelekcję w Puławach

Andrzej Piotrowski o badaniach polarnych – zaproszenie na prelekcję w Puławach

Polacy prowadzą badania polarne od prawie 200 lat. W Antarktyce zapoczątkowali je Foresterowie (ojciec i syn), którzy jako przyrodnicy opłynęli Świat w wyprawie Cooka oraz Dobrowolski i Arctowski, którzy wzięli udział w wyprawie na statku Belgica.

Od XVIII wieku badali Syberię polscy zesłańcy, a nasze wyprawy naukowe ruszyły w słabo poznane obszary Arktyki w okresie międzywojennym. Dzisiaj prowadzimy stałe badania naukowe w rejonach polarnych w oparciu o nowoczesne stacje badawcze. Z wypraw przywożone były i są różnego rodzaju eksponaty, które powinny znaleźć bezpieczne miejsce w wyspecjalizowanym muzeum. O taką placówkę środowisko polarników dopomina się od bardzo dawna.
Andrzej Piotrowski ukończył geologię na Uniwersytecie Warszawskim i Muzeologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest projektodawcą i założycielem Muzeum Przyrodniczego w Kazimierzu Dolnym. Wykłada historię fotografii w specjalistycznych szkołach w oparciu o liczącą ok. 20 tys. zdjęć prywatną kolekcję. Jest autorem wielu artykułów popularnonaukowych oraz publikacji z dziedziny paleontologii, muzeologii i historii fotografii. Organizator szeregu wystaw przyrodniczych, dawnej fotografii, a także ekspozycji autorskich własnych zdjęć. Kierownik 5 wypraw Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej na Rosyjski Daleki Wschód. Obecnie Koordynator (z ramienia fundacji Zupełnie Inny Świat) programu utworzenia Muzeum Badań Polarnych w Polsce.

Zapraszamy na prelekcję połączoną z pokazem zdjęć, 7 stycznia o godzinie 16.00 na Wojska Polskiego 1/30.  

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł

Redakcja LPU24.pl Wasze pomysły i spostrzeżenia są dla nas bardzo ważne. Czekamy na Wasze informacje, filmy i zdjęcia. Masz ciekawy temat? Chcesz nas zainteresować jakąś sprawą? Nie zwlekaj! Nie krępuj się! Pisz! Postaramy się odpowiedzieć na każdego e-maila zgłoszenie a nawet znaki dymne ? Czekamy na wszystkie zgłoszenia.

Brak komentarzy

Napisz komentarz