HomeFelietonyJak z tym cylindrem jest…

Jak z tym cylindrem jest…

Wczoraj przeczytałem głos w dyskusji na temat ciepła. Głos bardzo ważny, rozsądny i bardzo ciekawy. Ostatnie zdanie jest znakomitym podsumowaniem istoty problemu:” I jak uczciwie rozliczyć opłacanie tegoż pomiędzy mieszkańców”.

Właśnie słowo klucz uczciwie… Przypomnę, że w poprzednich artykułach opisywałem gdzie są generowane nadmierne koszty ciepła. Ich podział przedstawia ten wykres:

A gdy wykluczymy koszty eksploatacji i odczytu liczników przedstawia się następująco:

Te wykresy pokazują jasno – rozliczenia są zbyt ogólne; ukrywają koszty ponoszone przez odbiorców!!! Podkreślam, że w dodatku ich podział nie jest właściwy (drugi wykres pokazuje rzeczywisty udział kosztów ciepła: moc to koszty stałe, ciepło- zmienne) I kolejna rzecz, Obserwator ma rację gdy pisze że ciepło z Azotów jest tanie, więc gdzie ono tak drożeje??? Przypominam że wszystkie przykłady kosztów dotyczą rozliczenia wieżowca w którym mieszkam i dotyczą ostatniego sezonu grzewczego.  Koszt tzw. jednoskładnikowy ciepła na „mój” wieżowiec to ponad 80 PLN/GJ !!!! – to pokazuje jak dużo płacimy za ciepło – drożej niż mieszkańcy domków opalających węglem czy nawet gazem… Z definicji ciepło systemowe powinno być najtańsze. Koszt ciepła a zatem ogrzewania, gdy jest tak duży, zmusza ludzi do kombinowania o czym pisze obserwator. Zawsze trafia się czarne owce, czyli pasażerowie na gapę, ale byłoby ich znacznie mniej gdyby nie płacono tak wiele za podstawowe dobro jakim jest ciepłe mieszkanie. Serdecznie pozdrawiam i Do siego Nowego Roku 2017, w którym przedstawię propozycję pakietu rozwiązań zmniejszających koszty ogrzewania.

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł

Urodzony puławianin , mgr ekonomii, członek szczęśliwej rodziny (żona i 2 synów). Pracuje w GA ZA „Puławy” S.A. , społecznik, ekspert FZZ, pasjonat brydża, turystyki (w szczególności górskiej), uprawiający od czasu do czasu sporty.

Komentarzy
 • Przeliczona z taryfy wieloczłonowej cena 1 GJ dla grupy PG3(m.inn.dla budynku gdzie mieszka autor felietonu)wynosi nie 80zł.!!!!,tylko 61,81 z podatkiem VAT w tym 36,40 zł. (59%) to cena GA ZA Puławy.

  20 stycznia 2017
  • Precyzuję treść artykułu:
   “wykonana cena ciepła za ostatni sezon na wieżowiec wynosi 80,82 zł za GJ z podatkiem VAT – gdyby wynosiła w pobliżu tego co podał pan prezes, nie byłoby cyklu artykułów…”

   25 stycznia 2017

Napisz komentarz