HomeFelietonyOpowieść Wigilijna – Sławomir Kamiński

Opowieść Wigilijna – Sławomir Kamiński

Jedni na święta dostają zajoba, biegając od sklepu do sklepu i kupując wszystko, jakby za chwilę miała wybuchnąć wojna 20-letnia. Dla mnie święta są chwilą, gdy wpadam w zadumę – tak mam i koniec. Nie łapię doła, ale dystans do tego wszystkiego, co wokół się dzieje. To bardzo osobisty czas, który wyrażam między innymi wysyłając znajomym życzenia, myślę nad nimi długo i staram się, żeby niosły z sobą jakąś treść.


W Syrii toczy się wojna. Napiszę szczerze: dawno już pogubiłem się, kto jest po czyjej stronie i kto aktualnie przeciw komu walczy. Ci ludzie wyrzynają się w okrutny sposób. Opisy tego, co przeżywają jazydzi i chrześcijanie są tak potworne, że dorównują chyba bestialstwu, jakiego autorami były Piekielne Kolumny. Wiem o tym wszystkim. Wiem o tym, że matce podali na obiad jej syna i powiedzieli o tym, gdy przeszli do deseru. Wiem o tym wszystkim. Gdy pokazywali ostatnio relację z Aleppo o tym, jak ludzie tam umierają, jak tracąc nadzieję, jakiś człowiek opowiadał, że puszka pomidorów kosztuje 8 dolarów, uświadomiłem sobie coś strasznego, coś, co mną wstrząsnęło. Ja temu człowiekowi nie współczułem. Moją pierwszą myślą było to, że oszukuje cholerny Arabus, którego syn wysadza metro w Londynie, a kuzyn gwałci kobiety w Berlinie.
Dopiero za chwilę pomyślałem: Boże – jak tak można? Nawet jeśli oszukuje, to czy nie lepiej dać się oszukać 99 cwaniakom niż zostawić jednego potrzebującego?
Nam wszystkim życzę, żebyśmy w drugim człowieku widzieli, ale i spotykali tylko dobroć i miłość. Bo tylko tak prawdziwie w naszym życiu narodzi się Jezus.

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł

Puławianin. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL oraz studia podyplomowe „Zarządzanie zasobami ludzkimi” w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, a także „Prawo zamówień publicznych” w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2002 – 2006 i 2014-2018 był Przewodniczącym Zarządu Oddziału NSZZ Solidarność w Puławach, w latach 2006-2010 Starostą Powiatu Puławskiego, a w latach 2010 -2014 radnym Powiatu Puławskiego. Od 2018 roku jest Przewodniczącym Rady Oddziału NSZZ Solidarność „ Ziemia Puławska” oraz wiceprzewodniczącym KM NSZZ Solidarność przy GA ZAP S.A. . Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec dwojga cudownych dzieci.

Brak komentarzy

Napisz komentarz