HomeBlogNSDAP a Falanga – Lukian

NSDAP a Falanga – Lukian

NSDAP po I wojnie światowej chciała odciągnąć niemieckich robotników od ideologii komunistycznej i przyciągnąć ich do nacjonalizmu. NSDAP odwoływał się do paramilitarnych grup Freikorps które walczyły w czasie rewolucji listopadowej z lewicowymi rewolucjonistami ze Związku Spartakusa i socjaldemokracją. Podstawą ideologii był volkizm stanowiący jeden z ważnych elementów dotychczasowej myśli konserwatywnej Niemiec. Stąd też ideologicznie założenie NSDAP określane są często jako prawicowe. Nazizm promował tzw. etniczny fundamentalizm[5][6]. Kluczową rolę stanowił antykomunizm[7]. NSDAP dzieliło się na frakcje mniej lub bardziej konserwatywne czy radykalne.
Volkizm – niemiecka ideologia o charakterze neoromantycznym, irracjonalnym i rasistowskim, skłaniającym się do panteistycznej, neopogańskiej mistyki “krwi i ziemi” (Blut und Boden), wyrastająca z protestanckiej idei predestynacji.
Ruch Narodowo-Radykalny Falanga.  Głosiła konieczność dokonania “przełomu narodowego”. Ostro występowała przeciwko Żydom, głosząc hasła antysemickie, organizując bojówki demolujące sklepy, lokale i mieszkania żydowskie. Domagała się ograniczenia przyjęć studentów pochodzenia żydowskiego na wyższe uczelnie (numerus clausus czyli zmniejszenie ilości do 10% ogółu studiujących), oraz wprowadzenia tzw. getta ławkowego. Uważała, że nierównomierny udział procentowy studentów żydowskich w stosunku do ich ogólnej liczebności, na uczelniach, hamuje dostęp do wykształcenia uboższej młodzieży polskiej.
…  RNR w zakresie organizacji, części ideologii i form zewnętrznych (elementy kultu wodza, salut rzymski, stylistyka symbolów partyjnych itp.) wyraźnie nawiązywał do faszystowskich wzorów włoskich. Polska Falanga miała swój odpowiednik w Hiszpanii gdzie również działała partia o takiej samej nazwie i podobnym profilu (patrz. Frankistowska Falanga).
Falanga była organizacją polskich nacjonalistów, głoszących m.in. egoizm narodowy…

Źródło:  Wikipedia

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł

Max Kolonko – mówi jak jest. Lukian mówi jak k..wa jest. Taki jest Lukian bez cenzury, bez respektu, bez świętości, ale z logiką. Czy można się z nim zgadzać? A czy można się z nim nie zgadzać?

Brak komentarzy

Napisz komentarz